Szalone Dni Muzyki
Wędrować będziemy ku naturze : do szmeru bijącej wody i śpiewu ptaków, ale też pradawnych sposobów komunikacji międzyludzkiej – pierwotnego rytmu czy tradycyjnego nawoływania i śpiewu. Przyjrzymy się tradycyjnym instrumentom i ludowym inspiracjom tak w muzyce klasycznej, jak i jazzie. Sięgniemy do wielkich dzieł klasycznego kanonu, jak Wariacje Goldbergowskie Bacha (nr 51), opery Mozarta (nr 9), symfonie Beethovena i Dvořáka (nry 23, 47), Sonata na dwa fortepiany i perkusję Bartóka (nr 27), Błękitna rapsodia Gershwina (nry 32, 53) i Tańce symfoniczne z West Side Story Bernsteina (nry 1, 48, 55). To utwory „źródłowe” dla formacji kulturalnej współczesnej publiczności, które stanowią nieprzebraną kopalnię inspiracji dla kolejnych pokoleń, czerpiących z tych pierwowzorów pełnymi garściami.
Jak co roku festiwal ugości silną reprezentację światowej klasy artystów i artystek oraz zespołów zagranicznych, a wśród nich oczywiście znajdą się wykonawcy i wykonawczynie z Francji saksofonistka Valentine Michaud, która po raz pierwszy wystąpi ze swoim bratem, perkusistą Gabrielem Michaudem, osiemnastoletni gitarzysta Raphaël Feuillâtre, utytułowany Kwartet smyczkowy Hermès, pianista Emmanuel Strosser, który zagra w trio z pianistką Evą Zavaro i klarnecistą Raphaëlem Sévère’em. Usłyszymy także programy przygotowane przez François Lazarevitcha i jego zespół instrumentów historycznych Les Musiciens de Saint-Julienm, barwny Sirba Octet, duet fortepianowy Geister Duo oraz pianistę jazzowego Paul Lay. Ponadto Sinfonia Varsovia zagra pod batutą francuskiego dyrygenta Juliena Masmondeta.
Festiwal La Folle Journée narodził się we Francji w 1995 roku i od chwili swojego powstania stanowi prawdziwą rewolucję w świecie muzyki klasycznej. Obecnie poza francuską (Nantes, Kraj Loary) i polską (Warszawa) edycją, odbywa się także w Japonii (Tokio). Rewolucyjna formuła festiwalu to zawrotna liczba krótkich koncertów odbywających w przeciągu kilku dni, atrakcyjny repertuar i przystępne ceny biletów – wszystko razem w spektakularny sposób przyciąga co roku do sal koncertowych rzesze nowych słuchaczy.
Szalone Dni Muzyki (La Folle Journée de Varsovie), czyli polska edycja tego międzynarodowego festiwalu, powstała z inicjatywy Sinfonii Varsovii, orkiestry, która od początku gościła na festiwalu we Francji oraz uczestniczyła w wielu edycjach japońskich, rosyjskich i hiszpańskich. Każdego roku w ostatni pełny weekend września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie festiwal gromadzi tysiące słuchaczy.
Firma Orange wraz z Instytutem Francuskim w Polsce są partnerami strategicznymi festiwalu.
Patronatu honorowego festiwalowi udzielił Ambasador Francji w Polsce.