Grzegorz Rosiński w ilustracjach
Grzegorz Rosiński w ilustracjach to wystawa, która pozwoli zanurzyć się w świat twórczości jednego z największych artystów komiksu europejskiego. Ekspozycja, na której znajdzie się ponad 400 artefaktów, w przekrojowy sposób opowie o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń.
Zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe, stworzone na przestrzeni jego bogatej, wieloletniej kariery rysownika, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów twórczość malarska. Nie zabraknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka. Większość z wymienionych tytułów to pozycje niezwykle ważne w kanonie europejskiego komiksu, dzięki czemu ich autor od dziesięcioleci cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy. Wielokrotnie nagradzany, jest także znany we Francji gdzie dwukrotnie otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu w Angouleme.
Swoimi dokonaniami w dziedzinie komiksu Grzegorz Rosiński wniósł olbrzymi i nieoceniony wkład w kulturę polską i europejską, wpisując się w jej dziedzictwo humanizmu, wolności i solidarności. Na wystawie będzie można docenić kunszt graficzny i malarski Grzegorza Rosińskiego, nacieszyć oczy precyzyjną kreską ilustracji oraz zachwycającą paletą barw obrazów.
Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego.
Przedsięwzięcie to zostało stworzone i wymyślone w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, gdzie było prezentowane na przełomie 2023/2024 roku, natomiast od 15 czerwca aż do 8 września 2024 wystawa będzie gościć w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską edycję wystawy organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Prezentacja dorobku Grzegorza Rosińskiego jest możliwa dzięki współpracy samorządów Warszawy i Łodzi.
Wystawa pod patronatem Instytutu Francuskiego w Polsce.