Beethoven i Wielka Poezja | 29. edycja Wielkanocnego Festiwalu

Elżbieta Penderecka, dyrektor Festiwalu, zaprosiła do udziału w koncertach wielu znakomitych solistów i dyrygentów, a także najlepsze krajowe i zagraniczne orkiestry symfoniczne. Przewodnie hasło tegorocznej edycji – Beethoven i wielka poezja – wyznaczyło program koncertów, wypełniony utworami wokalno-instrumentalnymi i utworami inspirowanymi literaturą od Beethovena poprzez Ferenca Liszta, Gustava Mahlera, Richarda Straussa, Maurice’a Ravela po Krzysztofa Pendereckiego.
Drugiego dnia festiwalu, 7 kwietnia w Filharmonii Narodowej wystąpi francuski pianista młodego pokolenia – Luca Debargue. W programie urwory Beethovena, Fauré i Chopina.
Jego talent został odkryty i doceniony w 15. Międzynarodowym Konkursie Czajkowskiego w Moskwie w czerwcu 2015 roku i od tej pory jest jednym z najbardziej rozchwytywanych młodych pianistów na świecie. Jest jedynym kandydatem tego konkursu, który otrzymał nagrodę Moskiewskiego Stowarzyszenia Krytyków Muzycznych. Wszędzie gdzie wystepuje nadal urzeka publiczność wyjątkowością swojego muzycznego talentu.
Lucas Debargue występował już w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, w tym w Wielkiej Sali Konserwatorium Czajkowskiego i Sali Czajkowskiego w Moskwie, Teatrze Maryjskim i Wielkiej Sali Filharmonii w Sankt Petersburgu, Filharmonii i Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, Wigmore Hall i Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Victoria Hall w Genewie, Konzerthaus w Wiedniu i Berlinie, Prinzregententheater w Monachium i Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konserthuset w Sztokholmie i wielu innych w Seattle, Chicago, Montrealu, Toronto, Mexico City, Tokio, Osace, Pekinie, Tajpej, Szanghaju, Seulu.... Wielokrotnie występował na letnich koncertach w La Roque d'Anthéron i Verbier.
Pianista o niezwykłej sile komunikacyjnej inspirację do gry czerpie z literatury, malarstwa, kina i jazzu. Opracowuje bardzo osobistą interpretację starannie dobranego repertuaru. Choć ten główny, fortepianowy, jest kluczowy dla jego kariery, chętnie prezentuje utwory mniej znanych kompozytorów, takich jak choćby Nikolai Medtner czy Miłosz Magin.
Recital Lucasa Debargue’a otrzymuje wsparcie Instytutu Francuskiego w Polsce.