Celem Forum było dzielenie się swoimi doświadczeniami pracy z dziećmi i młodzieżą, dyskusja, wzajemna inspiracja i wspólne tworzenie nowych pomysłów na działania w obszarze edukacji architektonicznej.
Do udziału w Forum zostali zaproszeni eksperci i edukatorzy reprezentujący czołowe francuskie instytucje o długiej tradycji działań z zakresu edukacji architektonicznej : Centre Pompidou, arc en rêve z Bordeaux, Territoires pionniers I Maison de l’architecture de Normandie, jak również założycielka rumuńskiej fundacji De-a arhitectura. Swoimi doświadczeniami edukacyjnymi podzielili się też laureaci polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Edukacji Architektonicznej Golden Cubes Awards 2023.
Formuła Forum zakładała dwie części : pierwsza z prezentacjami case studies oraz druga warsztatowa. Uczestnicy podczas dwóch dni pracowali w pięciu zespołach nad zaprojektowaniem prototypów konkretnych narzędzi i działań edukacyjnych w pięciu obszarach tematycznych : architerapia - czyli jak wykorzystać edukację architektoniczną w pracy z dziećmi w trudnych sytuacjach życiowych (np. wojna, migracja, wykluczenie), zmiany klimatyczne, projektowanie uniwersalne - jak edukować dzieci o dostępności, partycypacja – projektowanie z dziećmi oraz budynek, jako narzędzie edukacyjne.
Koncepcja Forum : Katarzyna Domagalska (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki), Instytut Francuski w Polsce
Produkcja : Anna Czarnota
Moderacja i prowadzenie grup : Peggy Derder (Centre Pompidou), Natalia Gaweł, Joanna Guszta, Sara Meunier (arc en rêve), Félix Pareja (Territoires Pionniers I Maison de l’architecture de Normandie), Mina Sava (De-a Architectura, UIA), Magdalena Storożenko (PLACES), Hanna Zwierzchowska
Organizatorzy: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Instytut Francuski w Polsce, Rumuński Instytut Kultury
Sponsor: Saint Gobain Polska
Projekt realizowany ze wsparciem finansowym Instytutu Francuskiego w Paryżu.