95 responses to “Studia we Francji – wszystkie odpowiedzi na twoje pytania”

 1. elżbieta

  Witam!
  Mam pytanie odnośnie studiowania we Francji.
  W tym roku akademickim kończę w Polsce studia na poziomie magisterskim,chciałabym dalej kontynuować naukę we Francji.Moje pytanie dotyczy czy mogę podjąć naukę na poziomie Master 2 na drugim roku.
  Z poważaniem Elżbieta.

 2. Joasia

  Witam!
  W przyszłym roku chcę się wybrać na studia do Nicei – najpierw na kursy dla obcokrajowców na uniwersytecie, żeby lepiej poznać język, potem na magisterkę. Mam pytanie czy podczas studiowania francuskiego będę mogła podjąć pracę na pół etatu i czy będzie trudno ją znaleźć i się utrzymać(angielski znam w stopniu zaawansowanym)?
  Pozdrawiam

  1. Artur

   Witaj,

   Tak, w czasie studiow bedziesz mogla podjac prace. Gdy podejmiesz juz studia, po utworzeniu specjalnego konta, bedziesz mogla odpowiadac na ogloszenia pracy tymczasowej dla studentow w okolicach Nicei, ktore znajdziesz tu:
   http://www.crous-nice.fr/job1.php
   Oferty sa bardzo roznorodne i czesc z nich adresowana jest do studentow ze znajomoscia jezykow obcych.
   Bardziej szczegolowe informacje o studiach we Francji mozesz uzyskac pod adresem: varsovie@campusfrance.org

 3. Dorota

  Witam
  Chciałabym zacząć studia w Paryżu już w miarę jestem zoorientowana lecz mam kilka pytań : Ile musi przypadać ‘na głowę ‘ w rodzinie żeby dostać dofinansowanie od CAF I CROUS? Czy trudno jest się dostać do akademika? Czy mogę normalnie po liceum dwujezcznym pójść na studia do Francji myślę nad coś z rodzaju romanistyka italianistyka lingwistyka w Paryżu?
  Dziękuje bardzo .

 4. Mik_u

  Witam!
  w przyszłym roku chciałabym zacząć studia we Francji,interesuje mnie weterynaria w Paryżu
  kiedy mogę składać podanie na uczelnie i czy są jakieś szczególne wymagania odnośnie rekturacji?
  pozdrawiam.

 5. Maja

  Dzień dobry,
  czy istnieje jeszcze jakaś możliwość ubiegania się o akademik w Paryżu na rok akademicki 2012/2013? Dopiero bardzo niedawno dowiedziałam się, że zostałam zakwalifikowana przez macierzystą uczelnię do szkoły w Paryżu w ramach programu Erasmus i od września 2012 mam zacząć studia. Teraz nie wiem co zrobić. Wiem, że do Crous nie mogę już aplikować, ponieważ dokumenty składało się do 30 kwietnia. Osobiście potrzebuję akademika jak najbliżej centrum ( szkoła, do której zamierzam uczęszczać znajduje się w Montparnasse.) Jestem w kropce, bo wiem, że bardzo trudno o mieszkanie, a o akademik tym bardziej.
  Pozdrawiam, Maja

 6. Michał ;)

  Witam ! :)

  Już wkrótce kończę studia inżynierskie i zastanawiam się nad podjęciem studiów magisterskich we Francji .
  Moja specjalizacja to sterowanie ruchem w transporcie kolejowym dlatego interesują mnie studia techniczne pod tym właśnie kątem. Możecie coś podpowiedzieć gdzie uzyskać informacje gdzie występują takie uczelnie, a także wszelkie inne pomocne informacje dla mnie w tej sprawie ?? :)

  pozdrawiam !
  Michał

 7. Karolina

  Witam

  Chcialabym dowiedziec sie czy istnieje mozliwosc zlozenia wniosku o dofinansowanie i akademik
  w trakcie pierwswego roku studiow.Zaczynam od wrzesnia 1szy rok i przeoczylam ta czesc,dlatego chcialabym ubiegac sie o to juz na nastepny rok akademicki.
  “15 stycznia a 30 kwietnia w roku akademickim POPRZEDZAJACYM podjęcie studiów”
  Bylabym takze wdzieczna za wyjasnienie co oznacza “Cursus professionnels”

  Pozdrawiam , Karolina.

 8. Hania

  Witam,

  Jestem po licencjacie z fizjoterapii. Chcialabym sie zajac fizjoterapia zwierzat, jednak nie moge znalezc takiego kierunku we Francji. Czy wiedza Panstwo cos na ten temat?

  Dziekuje

 9. Anna

  Witam, czy ma ktoś doświadczenie ze studiowaniem prawa we Francji? Jak przebiega sam proces rekrutacji? Czy jest ciężko się dostać i co jest brane pod uwagę poza polskim świadectwem maturalnym?

 10. Aleksandra

  Witam,
  Chciałabym zadać pytanie. Jestem aktualnie na 1 roku filologii francuskiej, czy istnieje możliwość przeniesienia się na 2 rok do Francji i kontynuowanie dalszej edukacji za granicą? (konkretnie miasto Lille).
  Pozdrawiam

  1. Campus France Varsovie

   Witam,
   Jak najbardziej. Dzięki podpisanej w 2008 roku, pomiędzy Rządami Polskim i Francuskim, umowie o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do wstępu na studia wyższe (okresów studiów, dyplomów, tytułów i stopni), uczelnie we Francji akceptują polskie dyplomy. Tak wiec w kazdym momencie, po przeliczeniu Pani punktow ECTS zdobytych podczas okresu studiow w Polsce, moze Pani rozpoczac studia we Francji. Wiecej informacji, w tym wyszukiwarka kierunkow studiow i uczelni, na stronie http://www.polska.campusfrance.org
   Pozdrawiam

 11. Adam

  Witam,
  w przyszłym roku chciałbym zacząć naukę w l’ENS na kierunku Geosciences.
  Jakie są warunki rekrutacji na tę uczelnię?
  Proszę o jak możliwie najbardziej wyczertpującą odpowiedź, gdyż sam mam problemy ze znalezieniem tych informacji.
  Proszę również o polecenie mi innej dobrej uczelni w Paryżu, która oferuje ten kierunek nauczania.
  Dziękuję z góry i pozdrawiam.

  1. Campus France Varsovie

   Witam,
   Poniewaz pytanie jest dosc szczegolowe prosimy o skontaktowanie sie z Agencja Campus France, mailowo varsovie@campusfrance.org lub telefonicznie (22) 505 98 11
   Pozdrawiamy,

 12. Add

  Kiedyś słyszałem, że matura dwujęzyczna jest na takim samym poziomie co egzamin B2 i jest uznawana jako zdany egzamin właśnie na tym poziomie. Czy to prawda? I jeszcze pytanie: co daje matura dwujęzyczna zdana z francuskiego + jakiegoś przedmiotu nauczanego dwujęzycznie?

 13. Thomas Laigle

  Bardzo często uczelnia prosi o dokument potwierdzający znajomość języka francuskiego i wtedy może to być np. dyplom DELF, DALF, uczelniany egzamin z języka francuskiego na poziomie B2, świadectwo z sekcji dwujęzycznej z j. francuskim z liceum. Jezeli chodzi o porownanie poziomu matury i egzaminu B2, z tym pytaniem nalezy sie zwrocic do Ministerstwa Edukacji.

 14. Paris

  Witam,
  Piszę w tym roku maturę, m.in. rozszerzoną z francuskiego. Chciałabym studiować we Francji, najchętniej dyplomację. Czy ktoś orientuje się czy w ogóle są takie studia i jak się na nie można dostać?

  1. Annabelle Chiffre

   Zapraszamy na strone http://www.polska.campusfrance.org gdzie znajduje sie wyszukiwarka kierunkow studiow i szkol wyzszych we Francji.
   Przed rozpoczeciem korzystania z wyszukiwarki, nalezy zapoznac sie z fiszka znajdujaca sie pod linkiem: http://ressources.campusfrance.org/catalogues_recherche/domaines/fr/gestionpub_fr.pdf
   Kazda szkola ma swobode ustalania warunkow przyjec, tak wiec przed podjeciem aplikacji nalezy dokladnie sprawdzic na stronie www wybranej szkoly kryteria przyjec.
   Maturzysci aplikujacy na pierwszy rok studiow we Francji zapisuja sie przez strone Admission Post Bac http://www.admission-postbac.fr/. Przed zalozeniem konta na APB nalezy sciagnac i przeczytac uwazne przewodnik kandydata. UWAGA. Zapisy przez APB zaczely sie 20 stycznia 2013 r.

 15. Beata

  Witam,
  Chcialabym studiowac we Francji (na polskiej uczelni),jednak boje sie,ze nie dam rady sie utrzymac. Czy istnieje szansa na stypendium socjalne,jakis zasilek juz od pierwszego roku studiow ?
  Pozdrawiam

  1. Annabelle Chiffre

   Szanowna Pani,
   Jezeli chodzi o studia we Francji na uczelniach francuskich zapraszam do wyszukiwarki znajdujacej sie na stronie http://www.polska.campusfrance.org. Po wybraniu poziomu studiow oraz wpisania slowa klucza (zwiazanego z wybranym kierunkiem) uzyska Pani dostep do listy kierunkow oferowanych przez uczelnie francuskie.
   Dofinansowania mozna poszukac poprzez druga wyszukiwarke FINANCEZ VOS ETUDES znajdujaca sie na tej samej stronie. (wiecej informacji o programach stypendialnych na http://www.campusfrance.org/fr/page/campusbourses-lannuaire-des-programmes-de-bourse)
   Innych programow pomocy finansowej (np.: CAF- zwrot czesci kosztow zamieszkania, CROUS etc.) mozna szukac pod linkiem http://www.campusfrance.org/fr/rubrique/vivre-en-france

 16. laura

  Cześć :)
  chiałabym dostać się na studia do Francji w tym roku. Chciałabym dowiedzieć się jaki jest przelicznik polskiej matury we Francji? Czy matura na poziomi rozszerzonym jest liczona podwójnie (tak jak w Polsce)?
  Pozdrowienia! :)

  1. Campus France Pologne

   Zapisujac sie przez portal Admission Post-Bac, punkty z matury polskiej nalezy dostosowac do skali francuskiej 20 pkt = 100 % (wiecej informacji na stronie http://www.admission-postbac.fr/)
   Pozdrawiamy
   Campus France Pologne

 17. Emilia

  W tym roku kończę szkole ww irlandii.Myślę o studiach we Francji,najlepiej po ang,prawo lub dziennikarstwo.Czy jest to możliwe?

  1. Campus France Pologne

   Jak najbardziej jest to mozliwe. Studia we Francji mozna podjac w dowolnym momencie.
   Jezeli chodzi o studia we Francji na uczelniach francuskich zapraszam do wyszukiwarki znajdujacej sie na stronie http://www.polska.campusfrance.org. Po wybraniu poziomu studiow oraz wpisania slowa klucza (zwiazanego z wybranym kierunkiem) uzyska Pani dostep do listy kierunkow oferowanych przez uczelnie francuskie.
   Pozdrawiamy
   Campus France Pologne

 18. Damian

  Kiedy nalezy zlozyc dokumenty na uniwersytet we Francji (matura, akt urodzenia i inne)? Data jaka widzialem to 2 kwietnia, ale matura jest w maju, natomiast wyniki na koniec czerwca i nie bardzo rozumiem jak mozna je dostarczyc przed 2 kwietnia 2013.

  1. Campus France Pologne

   Aplikujac na pierwszy rok studiow na uczelni francuskiej, poprzez strone http://www.admission-postbac.fr/ nalezy zlozyc aplikacje miedzy 20 stycznia a 20 marca. Korekty w deklaracjach mozna skladac w pozniejszym terminie. Wiecej informacji zamieszczonych jest pod podanym linkiem Admission Post Bac. Prosze jednak pamietac, iz szkoly maja swobode ustalania warunkow przyjec w tym terminow aplikacji oraz wymaganych dokumentow.
   ZApraszamy na strone http://www.polska.campusfrance.org po wiecej informacji
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 19. Anna

  Witam,
  Jestem aktualnie w Paryzu. W Polsce skonczyłam 3 lata studiów. Mysle o tym aby zacząc w Paryzu magisterke jednak aby moc to zrobic musze znac jezyk przynajmniej na poziomie C1 do ktorego mi jeszcze daleko. Czy istnieje mozliwosc jakis dodatkowych kursow na uczelni ktorych cena nie tak bardzo wygorowana. Czy moge na studiach ubiegac sie o dofinansowanie i ile ono okolo wynosi. dodam ze w polsce moj tata zarabia okolo 10 000 tys zl na miesiac poniewaz ma swoja firme, ale nie jest w stanie mnie utrzymywac w Paryzu.

  1. Campus France Pologne

   Aby studiowac we Francji, nie trzeba koniecznie znac jezyka francuskiego. W wyszukiwarce TROUVEZ VOTRE FORMATION dostepnej na stronie http://www.polska.campusfrance.org odnalezc mozna programy realizowane w jezyku angielskim.
   Jezeli chodzi o kursy jezyka francuskiego, zapraszamy na strone Instututu Francuskiego http://institutfrancais.pl/aller-en-france/apprendre-et-pratiquer-le-francais-en-france/trouver-une-ecole-de-langue/ gdzie podane sa adresy szkol jezykowych.
   Pozdrawiamy
   Campus France Pologne

 20. Maciej

  Bonjour.

  Za rok kończę szkołę średnią i myślę o studiowaniu architektury w Paryżu. Czy polscy maturzyści mogą bezpośrednio rozpocząć naukę na uniwersytecie w Paryżu, czy muszą przechodzić jeszcze jakieś kursy, kształcenia, muszą mieć jakieś certyfikaty i dyplomy, listy motywacyjne?

  I jeszcze jedno pytanie, jak działa rekrutacja na wydział(y?) architektury w Paryżu?

  Dziękuję z góry za odpowiedź, pozdrawiam.

  1. Campus France Pologne

   Tak. Maturzysci aplikuja poprzez specjalnie stworzony dla nich portal Admission Post Bac http://www.admission-postbac.fr/ . Przed rozpoczeciem aplikacji nalezy sciagnac odpowiedni przewodnik dla kandydata znajdujacy sie na tej stronie.
   Jezeli chodzi o studia we Francji na uczelniach francuskich zapraszam do wyszukiwarki znajdujacej sie na stronie http://www.polska.campusfrance.org. Po wybraniu poziomu studiow oraz wpisania slowa klucza (zwiazanego z wybranym kierunkiem) uzyska Pani dostep do listy kierunkow oferowanych przez uczelnie francuskie.
   Jezeli chodzi o warunki przyjec, szkoly maja swobode ustalania tak owych w tym wymagane dokumenty jak certyfikaty jezykowe lub listy motywacyjne. Wiecej informacji odnajdzie Pan na stronie wybranej szkoly wyzszej.
   Warunki przyjec na studia architektoniczne sa do odnalezienia na stronach wybranych szkol, w fiszkach dostepnych pod linkiem http://www.campusfrance.org/fr/espace-documentaires/offre-de-formations-domaines-d%E2%80%99etudes-et-de-recherche/fiches-domaines/arts-et-archit
   oraz na stronie http://www.campusart.org/flash/edufr_content.html
   Pozdrawiamy
   Campus France Pologne

 21. Justyna

  Witam,
  Właśnie przygotowuje podanie o stypendium socjalne CROUS. Wiem, że trzeba przesłać dyplom licencjata/ świadectwo maturalne, oświadczenie rodziców o zarobkach we Francji, lub ich braku oraz dokumenty potwierdzające dochody rodziców za 2011rok oraz inne dzieci na utrzymaniu. Czy trzeba jednak przetłumaczyć PIT-y oraz dyplom licencjacki na język francuski ? Jaki dokument najlepiej okazać aby udowodnić istnienie rodzeństwa na utrzymaniu rodziców ?
  Dziękuje

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   W momencie postulowania o stypendium socjalne CROUS/CNOUS nalezy przedstawic dokumenty, lub wypelnic formularze o ktore jest Pani proszona w procesie aplikacji o tak owe.
   Zapraszamy na strone internetowa http://www.cnous.fr/_vie__dossier_15.740.260.htm gdzie opisane sa dokladnie dokumenty jakie nalezy zlozyc przy aplikacji oraz ich forma:
   Pour les candidats de nationalité étrangère : attestation des parents, sur l’honneur, indiquant s’ils perçoivent ou non des revenus à l’étranger et, le cas échéant, leur montant. En cas de divorce des parents : copie de l’extrait du jugement de divorce confiant l’étudiant à l’un des parents et fixant le montant de la pension alimentaire. A défaut de pension, l’avis d’imposition (ou de non-imposition) de l’autre parent devra être joint au dossier.
   Pozdrawiamy
   Campus France

 22. Paulina

  Witam,

  Jestem studentką pierwszego roku filologii romańskiej i jednocześnie kończę w tym roku szkołę muzyczną II st. Chciałabym studia magisterskie kontynuować na uczelni francuskiej i chciałabym również aby były związane z muzyką. Czy istnieje zatem szansa, bym pomogła podjąć studia muzyczne z dyplomem studiów licencjackich z filologii romańskiej?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Campus France Pologne

   Warunki przyjec na studia ustalane sa przez szkoly wyzsze. Na stronach wybranych szkol nalezy sprawdzic jakich formalnosci nalezy dopelnic, aby mc aplikowac (ex: odbyte studia badz nie, ilosc pkt. ECTS, wiek etc). Fiche domaine, ktora pomoze przejsc przez wyszukiwarke studiow dostepna jest po kliknieciu w link http://ressources.campusfrance.org/catalogues_recherche/domaines/fr/artscenique_fr.pdf
   Katalog studiow dostepny jest natomiast na stronie http://www.campusart.org/flash/edufr_content.html
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 23. Ania

  Witam
  W tym roku kończę studia filologii angielskiej o specjalizacji biznesowej (licencjat). Chciałabym podjąć naukę na studiach magisterskich we Francji, Paryżu. Chciałabym podjąć ja od razu po wakacjach (tok jak w Polsce) do kiedy jest możliwość składania podań na uczelnie publiczne? Ze względu na to że nie znam daty obrony stopnia licencjata nie jestem w stanie dostarczyć wszystkich dokumentów. Jakie dokumenty są potrzebne do aplikowania na uczenie magisterskie ?
  z góry dziękuję za odpowiedź
  pozdrawiam :)

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   W wiekszosci szkol wyzszych skladanie aplikacja trwa od 20 stycznia do 20 marca kazdego roku. Jednak daty nalezy sprawdzac na stronach wybranych szkol wyzszych, ktore moga wyznaczac inne terminy. Podobnie jezeli chodzi o dokumenty niezbedne podczas procesu aplikacji- owych informacji nalezy szukac na stronach wybranych szkol wyzszych. Prosze jednak pamietac, iz wiekszosc szkol prosi o przetlumaczone dokumenty ukonczenia cyklu studiow (po ang lub fr), list motywycyjny, certyfikaty jezykowe etc.
   Pozdrawiamy,
   Campus France Polska

 24. Kimi

  Witam, ostatio bralam udział w konferencji “Mlody Elektroradiolog ” w rzeszowie i dostalismy informacje o mozliwosci dolaczaenia do programu Joint Diploma i studiach mgr, miedzyinnymi we Francji na kierunki ochrona radiologiczna jednak nie mogę znaleźć żadnej informacji na ten temat czy wiedza cos panstwo na ten temat ?

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Wszystkich informacji o studiach we Francji mozna uzyskac na stronie http://www.polska.campusfrance.org.
   Podsylamy lin do kart kierunkow, ktore ulatwia odszukanie uczelni oraz programu studiow. http://www.pologne.campusfrance.org/pl/node/230646
   Fiszki dostepne sa w kilku jezykach.
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 25. Hanna

  Witam. Za rok kończę liceum, i chcę zdawać język francuski na poziomie rozszerzonym, gdyż mam kontakty z francuzami i znam ten język dosyć dobrze, dlatego chciałabym studiować we Francji, tylko nie wiem jaki kierunek byłby dobry i który jest ‘na czasie’… Zastanawiałam się na filologią romańską, ale nie wiem czy opłaca się studiować taki kierunek we Francji. Proszę o pomoc

  1. Annabelle Chiffre

   Witam,

   Wszystkie informacje dotyczące studiowania we Francji znajdzie Pani na stronie: http://institutfrancais.pl/aller-en-france/pl/, rubryka: “Studia we Francji lub po francusku”.

   Pozdrawiam

 26. Aleksandra

  Witam,

  Zamierzam zacząć studia w Polsce jednak chciałabym przenieść się wkrótce do Francji. Czy istnieje sposób na przeniesienie się na studia po pierwszym roku bez przerywania ich?

  Pozdrawiam

  1. Campus France Pologne

   Szanowna Pani,
   Na studia do Francji, moze Pani wyjechac w dowolnym momencie, nie konczac pelnego cyklu studiow (licencjat,magister, doktorat).
   Aby sie przeniesc na rok wyzszy niz pierwszy nalezy przedstawic wystarczajaca ilosc punktow ECTS. Prosze rowniez pamietac, o uznawalnosci dyplomow. Wiecej informacji na ten temat odnajdzie Pani na stronie http://www.pologne.campusfrance.org/pl/node/191890
   Jezeli chcialaby Pani jednak podjac studia od pierwszego roku, i ma Pani mniej niz 26 lat, zapis bedzie odbywal sie przez strone Admission Post-Bac,
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 27. Ania

  Witam,
  mam do Państwa pytanie. Chciałam studiować medycynę w Polsce, a do Francji pojechać w ramach Erasmusa, ale teraz, gdy znam już wyniki z matur, wiem, że w Polsce się nie dostanę. Zastanawiałam się, czy byłoby możliwe kandydować na studia medyczne we Francji jeszcze na ten rok szkolny 2013/2014? Jakie formalności musiałabym załatwić? Będę bardzo wdzięczna za Państwa odpowiedź, bo nie znalazłam żadnych informacji w Internecie, a na stronie Admission Post Bac wszystkie instrukcje dotyczą rekrutacji w normalnych terminach.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   W linku podsylamy karte tzw. fiche domaine dot. kierunku Medycyny. http://www.campusfrance.org/fr/ressource/medecine. Z karta nalezy sie zapoznac przed podjeciem aplikacji na studia (bez wzgledu na wybrany kierunek studiow)

   Teoretycznie bedac maturzystka powinna sie Pani zapisywac przez APB. Jednak, jezeli chodzi o warunki przyjec, uczelnie maja rowniez swobode w ustalaniu tak owych. Musi Pani niestety podjac bezposredni kontakt z uczelnia na ktorej bedzie chciala Pani studiowac aby uzyskac takie informacje (tzn.odnosnie warunkow przyjec po terminie). Byc moze prowadzona jest dodatkowa rekrutacja.
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 28. kester

  Wg. tego co przeczytałem, aby ubiegać się o stypendium socjalne we Francji, musiałbym przebywać rok czasu na terenie kraju. Chciałbym się dowiedzieć, czy okres ten musi być ciągły, tj. czy będąc w ubiegłym roku 4 miesiące we Francji i ubiegając się o przyjęcie dopiero za 2 lata będzie to wliczane w tą wymaganą pulę czasową?

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Kryteria zaleza od stypendium o ktore bedzie sie Pani starac i podmiotu, ktory bedzie przyznawal stypendium. Nalezy jednak pamietac o dacie zalozenie DSE miedzy 15 stycznia 30 kwietnia kazdego roku. Pozdrawiamy, Campus France Polska

 29. Ola

  Witam! Rozglądam się za studiami we Francji, ale po angielsku, bo z francuskim u mnie, niestety, cienko. Moje pytanie: wymagany jest egzamin znajomości języka?

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Szkoly wyzsze maja swobode ustalania warunkow przyjec. Jezeli studia beda odbywac sie po francusku moga poprosic o przedstawienie certyfikatu jezykowego potwierdzajacego zanjomosc jezyka francuskiego na danym poziomie. Podobnie jezeli studia beda po angielsku, szkola moza poprosic o certyfikat potwierdzajacy poziom znajomosci tego jezyka. Wszelkich informacji na ten temat nalezy jednak szukac na stronach www wybrancyh szkol wyzszych. Pozdrawiamy,
   Campus France Polska

 30. Maja

  Witam , w tym roku będę pisała maturę i kończę Liceum Plastyczne, chciałabym wyjechać sama na studia do Francji, nie wiem jeszcze do jakiego miasta, ale jestem bardzo zainteresowana szkołą American University of Paris.Nie wiem dokładnie czy są w tej szkole kierunki związane z architekturą wnętrz bądź wzornictwem?..Znam angielski na poziomie podstawowym i rok uczyłam się prywatnie francuskiego, w tym roku zmierzam kontynuować naukę tych dwóch języków. Poradziłabym sobie?Jak wygląda sprawa z kredytem studenckim ,czy będzie mi trudno znaleźć tam pracę?

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Wspomniana szkola jest szkola prywatna i wszelkich informacji o kierunkach studiow, warunkach przyjec, programie studiow nalezy szukac na stronie wskazanej szkoly. Rowniez na stronie szkoly nalezy sprawdzic jezyk i poziom znajomosci tak owego, ktory jest obowiazkowy aby aplikowac a w rezultacie podjac studia.
   Jezeli chodzi o kredyty studenckie to ani Campus France ani IFP nie udzielaja takich informacji, gdyz ich nie posiadaja. Informujemy natomiast o programach stypendialnych o ktore mozna sie starac wyjezdzajac na studia do Francji. Wiecej informacji na ten temat odnajdzie Pani pod linkiem http://www.pologne.campusfrance.org/pl/node/146671. Jezeli chodzi o podjecie pracy to jest to rowniez sprawa indywidualna i trudno jest nam oszacowac szanse nie znajac osobistej determinacji ani sektora w ktorym pragnelaby Pani sie realizowac.
   Pozdrawiamy,
   Campus France Polska

 31. jo

  Dzien dobry,

  Skonczylam licencjat z psychologii w Szkocji, mam 31 lat. O jakie pomoce finansowe moge sie ubiegac?

  Serdecznie dziekuje

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Informacje o programach stypendialnych opublikowane sa na stronie http://www.pologne.campusfrance.org/pl/node/146671.
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 32. jo

  Zapomnialam dodac ze chce zrobic master 1 w Paryzu.

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Informacje o programach stypendialnych opublikowane sa na stronie http://www.pologne.campusfrance.org/pl/node/146671.
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 33. Marta

  Witam. Jestem zainteresowana studiami na kierunku stomatologicznym we Francji, najlepiej w Paryżu, gdyż mieszka tam od kilku lat mój tata(jest polakiem, lecz w niedługim czasie otrzyma obywatelstwo francuskie). W tym momencie studiuję stomatologię we Lwowie w systemie bolońskim w języku angielskim i w tym języku chciałabym kontynuować naukę. Aktualnie jestem na drugim roku studiów ,bardzo bym chciała przenieść się na trzeci, bądź czwarty rok do Francji kontynuując naukę najlepiej w Paryżu, czy istnieje taka możliwość i gdzie mogę szukać informacji na ten temat? Oraz czy studia medyczne we Francji są płatne, jeśli tak ,to czy mogę ubiegać się o dofinansowanie?
  Będę niesamowicie wdzięczna za odpowiedź!
  Pozdrawiam.

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Podsylamy wszelkie informacje dot. studiow medycznych we Francji:

   Prezentacja studiow medycznych: http://www.campusfrance.org/fr/ressource/les-etudes-de-medecine-en-france
   Karta kierunku: http://www.campusfrance.org/fr/ressource/m%C3%A9decine.
   Dodatkowe informacje o studiach medycznych sa rowniez do odnalezienia na stronie http://www.campusfrance.org/fr/page/les-etudes-de-medecine

   Jezeli chodzi o studia w jezyku angielskim na kierunku stomatologia, oferty nalezy szukac raczej wsrod szkol prywatnych. Na uczelniach panstwowych (kierunki medycyna) wymagana jest znajomosc jez. francuskiego.

   Informacje o programach stypendialnych sa dostepne na: http://www.pologne.campusfrance.org/pl/node/146671

   Pozdrawiamy,
   Campus France Polska

 34. Zuzanna

  Witam,
  w przyszłym roku chciałabym aplikować na medycynę we Francji. Czy mogliby mi Państwo powiedzieć z jakich przedmiotow powinnam zdawać egzamin maturalny. Na jakim poziomie powinnam znać język francuski aby studiować ten kierunek?

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Informacji o studiach medycznych (warunki aplikacji, poziom znajomosci jezyka, organizacja studiow itp) dostepne sa w karcie kierunku, ktora jest do pobrania ze strony http://www.campusfrance.org/fr/ressource/m%C3%A9decine
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 35. Natalia

  Dzień dobry,

  Mieszkam obecnie we Francji pracując jako jeune fille au pair. W Polsce ukończyłam licencjat na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Chciałabym zrobić studia magisterskie od przyszłego roku we Francji. Teraz uczęszczam na kursy dla obcokrajowców i na zakończenie będę miała egzamin DELF B2. Czy to wystarczy żeby dostać się na którąkolwiek paryską, publiczną uczelnię na kierunek ekonomiczny ?
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

  1. Campus France Pologne

   Na studiach, ktorych programy realizowane sa po fr. teoretycznie wymagana jest znajomosc jezyka na poziomie B2.
   Prosze jednak sprawdzic na stronie www wybranej szkoly wyzszej czy nie ma innych zalozen dot. potwierdzenia znajomosci jezyka obcego.
   Pozdrawiamy,
   Campus France Polska

 36. Karolina

  KOSMETOLOGIA- STUDIA WE FRANCJI !!!!!!!!!!!!!!!!!
  Witam, mam pytanie odnośnie studiów we Francji . Jak wyglada proces ksztalcenia kosmetologa/kosmetyczki oraz system nauczania kosmetologii we Francji?? Jakie sa przedmioty teoretyczne, praktyczne oraz kursy, ile trwa tok nauki, jakie sa wymagania potrzebne do rekrutacji. Interesuje mnie wszystko na ten temat. Bardzo prosze o pomoc, o szczegolowe informacje! Pozdrawiam Karolina.

  1. Campus France Pologne

   Witamy,
   Warunki przyjec, cykl studiow itp nalezy odszukac poprzez wyszukiwarke. Dla Pani wygody wyszukalismy kierunek poprzez wyszukiwarke dostepna na stronie Campus France wspisujac dla przykladu dwa slowa klucze (nalezy jednak sprecyzowac wyszukanie poprzez zdefiniowanie poziomu studiow o ktorym Pani nie wspomniala):
   COSMETOLOGIE:http://www.campusfrance.org/fria/lm/lmsearch.html?lang=en&type=l&srch=cosmetologie@@&siteroot=http://www.pologne.campusfrance.org/pl
   COSMETIQUE: http://www.campusfrance.org/fria/lm/lmsearch.html?lang=en&type=l&srch=cosmetique@@&siteroot=http://www.pologne.campusfrance.org/pl
   Pozdrawiamy
   Campus France

 37. Paulina

  Dzień dobry,
  chciałabym się dowiedzieć, czy we Francji można studiować dwa kierunki jednocześnie? W tym roku kończę licencjat na jednym kierunku, a w przyszłym na drugim i zastanawiam się, czy mogłabym kontynuować naukę na obu w Paryżu.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję,
  Paulina

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Podejmujac drugi kierunek studiow nalezy pamietac o wywiazywaniu sie z obowiazkow studenckich a wiec zaliczaniu egzaminow i obecnosci na zajeciach obowiazkowych.
   Pozdrawiamy
   Campus France Pologne

 38. Marta

  Witam, w tym roku kończę licencjat z ekonomii. Chciałabym iść na studia magisterskie, ale pełne w języku angielskim ponieważ nie znam francuskiego. Czy jest taka możliwość? Wysłałam pełno wiadomości bezpośrednio do uczelni. Problem jest taki, że mogę iść dopiero na drugi rok magisterski, lub na 2 lata ale nie wszystkie są po angielsku. Proszę o pomoc.
  Z poważaniem,
  Marta

  1. Campus France Pologne

   Witamy,
   Programy studiow oferowane w jezyku angielskim sa do odszukania poprzez strone i wyszukiwarke dostepna na: http://www.pologne.campusfrance.org/pl/node/231092
   W wyszukiwarce nalezy sprecyzowac czy chodzi o program studiow w 100 % realizowany po ang czy tylko czesciowo.
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 39. Magdalena

  Witam,
  Mam bardzo ważne pytanie a propos rekrutacji na studia. Otóż zapisałam się już na stronie admission-postbac.fr i wszystko poszło sprawnie, dopóki nie doszło do wpisania danych z epreuves bac etranger. Miałam sprecyzować jaka będzie Notation utilisée:
  sur 20
  sur 100
  les lettres (A-E)
  czy autres
  Kliknęłam autres ponieważ wyniki matury mamy w procentach. Jako, że wybrałam ‘autres’ mialam sprecyzować moją decyzję i napisałam ” Les resultats des examens exprimes sous forme de pourcentage.” czy takie uzasadnienie może być, czy jest ono błędne?

  1. Campus France Pologne

   Jezeli informacje wpisywane przez kandydata beda bledne, system APB nie zaakceptuje danej aplikacji.
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 40. Ewa

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie studiów magisterskich we Francji, od kiedy i gdzie można składać podania na uczelnie.
  Z góry dziękuje za odpowiedź.
  Ewa

  1. Campus France Pologne

   Witamy,
   Informacji o szczegolowych datach skladania aplikacji nalezy szukac na stronach www wybranych przez Pania uczelni wyzszych.
   Prosze pamietac, iz na jednej uczelni moga obowiazywac rozne daty oraz formalnosci w zaleznosci od wybranego kierunku studiow.

   Pozdrawiamy
   Campus France Polsa

 41. Aleksandra

  Witam,
  Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku filologia angielska i marzę o podjęciu studiów magisterskich we Francji w języku angielskim . Chciałabym się dowiedzieć czy muszę zapisywać się na stronie admission-postbac.fr, czy dotyczy ona wyłącznie tegorocznych maturzystów? Z tego co zrozumiałam tego zapisu trzeba dokonać do 20 marca, więc zostało niewiele czasu, a ja potrzebuje Państwa porady w wyborze uczelni i kierunku. Nie jestem pewna czy zdążę jeszcze umówić się na spotkanie z Przedstawicielstwem Campus France w Warszawie przed upływem wyżej wymienionego terminu.
  Pozdrawiam
  Z poważaniem,
  Aleksandra

  1. Campus France Pologne

   Szanowna Pani,
   Poprzez APB zapisuja sie osoby do 26 r.z. pragnace rozpoczac studia na pierwszym roku we Francji. Strona zatem dotyczy nie tylko tegorocznych maturzystow. PIERWSZY ETAP zapisu trwa od 20 stycznia do 20 marca.

   Jezeli chodzi o studia realizowane w jezyku angielskim: na stronie http://www.pologne.campusfrance.org/pl/node/231092 zamieszczone sa wszelkie informacje na ten temat oraz dostep do wyszukiwarki kierunkow oferowanych w calosci lub czesciowo w jezyku angielskim.

   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 42. Ania

  Witam,
  chciałabym się dowiedzieć, w jakim terminie trzeba dokonać opłaty za studia. Już zarejestrowałam się na stronie Admission Post Bac, jednak w podanym tam kalendarzu nie ma mowy o frais de scolarite. Czy jest też możliwość, że jeśli aplikuję na dwa różne kierunki na tym samym uniwersytecie, to mogę płacić tylko za jeden, czy muszę zapłacić za oba?
  Pozdrawiam

  1. Campus France Pologne

   Witamy,
   Oplaty wpisowe uiszcza sie podczas zapisu administracyjnego i szkoly wyzsze ustalaja terminy ich przebiegu oraz kwoty.
   Przypominamy, iz we Francji koszty zapisania się na uczelnie publiczne są określone przez państwo. W roku akademickim 2013-2014 roczny koszty zostały ustalone na:
   183 euro na studiach licencjackich
   254 euro na studiach master
   388 euro na studiach doktoranckich
   606 euro dla studentów uczelni technicznych
   Pozdrawiamy,
   Campus France Polska

 43. Ewa

  Witam,
  Chciałabym się dowiedzieć gdzie mogę znaleźć aplikacje na stronie Uniwersytetu w Nantes i Nancy i czy nadal można je składać.
  Pozdrawiam

  1. Campus France Pologne
 44. Monika

  Witam. Myślę nad studiowaniem medycyny we Francji. Chciałabym się dowiedzieć na jakiej podstawie jest się przyjmowanym, kiedy rusza rekrutacja oraz w jakim terminie należy ubiegać się o akademik oraz czy studia są płatne.

  1. Campus France Pologne

   Witam,
   Podsylamy wszelkie informacje dot. studiow medycznych we Francji:

   Prezentacja studiow medycznych: http://www.campusfrance.org/fr/ressource/les-etudes-de-medecine-en-france
   Karta kierunku: http://www.campusfrance.org/fr/ressource/m%C3%A9decine.
   Dodatkowe informacje o studiach medycznych sa rowniez do odnalezienia na stronie http://www.campusfrance.org/fr/page/les-etudes-de-medecine

   Informacje o akademikach i odplatnosci za studia dostepne sa w pkc 6 oraz 8 broszury dostepnej na stronie: http://www.pologne.campusfrance.org/fr/page/brochure-campus-france-pologne
   Pozdrawiamy,
   Campus France

 45. Liliana

  Dzien dobry, chcialabym zaczac studiowac Kosmetologie we Francji. W jakim miescie blisko Lens znajduje sie uczelnia na ktorej jest ten kierunek?
  Pozdrawiam.

  1. Campus France Pologne

   Szanowna Pani,
   Na stronie glownej Campus France http://www.polska.campusfrance.org udostepniona zostala wyszukiwarka kierunkow. Szkole mozna wyszukac po slowie klucz lub regionie. Zapraszamy do przewodnika: http://www.pologne.campusfrance.org/fr/page/utilser-le-moteur-de-recherche
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 46. Justyna

  Witam!
  Za 2 lata skoczę studia I stopnia, inżynierskie w Polsce. Chciałabym wtedy wyjechać do paryża i tam rozpocząć naukę na zupełnie innym kierunku, od początku. Rozumiem, że kończąc studia w Polsce wykorzystałam juz większość limitu przyznanych mi punktów ECTS. Czy zatem za drugi kierunek, podjęty juz we Francji, musiałabym płacić więcej niż inni studenci? Wiem, że rok studiów na uczelniach publicnzych we Francji jest płatny dla wszystkich, nie sa to jednak wysokie stawki, za rok studiów licencjackich 180 euro, magisterskich – 250 euro. Czy te stawki wzrastaja jeśli ktoś podejmuje studia drugi raz?

  1. Campus France Pologne

   Szanowna Pani,
   Oplaty na studiach we Francji sa ustalane przez Ministerstwo i na uczelniach publicznych jednakowe dla wszystkich. W roku 2013/2014 oplaty wynosza: 183 euros en Licence,
   254 euros en Master,
   388 euros en Doctorat
   606 euros pour les étudiants en Ecoles d’ingénieur

   Stawki moga sie roznic w zaleznosci od ilosci podejmowanych kierunkow studiow.
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 47. marcelina

  Witam, skonczylam studia w polsce z pedagogiki i logopedii, od dwoch lat pracuje w zawodzie w przedszkolu w polsce. Chce cos zmienic w moim zyciu, wiem ze w szkole francuskiej nie mam szans pracowac bo tam obowiazuje inny system edukacyjny no i moj jezyk nie jest az tak rewelacyjny. Czy jest jakas mozliwos doksztalcenia sie i pracowania jednoczesnie?

  1. Campus France Pologne

   Szanowna Pani,
   Jezeli chodzi o studia we Francji, zapraszamy na strone http://www.polska.campusfrance.org gdzie znajdzie Pani wszelkie informacje na temat studiow na uczelniach francuskich.
   W Instytucie Francuskim w Polsce istnieje natomiast mozliwosc nauki jezyka francuskiego. Zapraszamy na strone http://www.institufrancais.pl
   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 48. Justyna

  Dzień dobry,

  numeracja polskiej matury ma 13 znaków natomiast matura francuska ma 11 znaków. Jak zmienić i jak otrzymać formularz do zmiany na odległość? niestety obecnie jestem w Polsce i nie mam jak przejść na Uczelnię, a telefonu niestety nikt nie odbiera

  1. Campus France Pologne

   Szanowny Panie,
   Niestety tego typu informacji udzielaja tylko szkoly wyzsze i licea.Niemniej jednak bardzo czesto licealisci z Polski nie musza podawac owego numeru przy aplikacjach.

   Pozdrawiamy
   Campus France Polska

 49. Campus France Pologne

  Szanowny Panie,
  Wedlug podanych przez Pana w wiadomosci informacji oraz po zweryfikowaniu ich na stronie http://www.crous-montpellier.fr/se-loger_242 okazuje sie, iz o miejsce w Cité U ubiegac sie moga jedynie: être inscrit dans un niveau d’études au moins équivalent à une 1ère année de master, ou au sein des établissements suivants : Grande Ecole, classe préparatoire, IUT, Section de Technicien Supérieur (en dehors des établissements privés). A wiec dla studentow wyjezdzajacych na pierwszy rok studiow, miejsca moga nie byc przewidziane.
  Pozdrawiamy,
  Campus France Polska

Zostaw odpowiedź